تبلیغات
www.mahdiblog.com امام مهربان - مقاومت در آموزه های مهدویعضویت در خبرنامه وبلاگ

نشانی ایمیل خود را در اینجا ثبت کنید تا آخرین مطالب وبلاگ به طور خودکار برایتان ایمیل شود.
منوی تصویری وبلاگ
جشنواره وبلاگ نویسی مهویت


برای آشنایی با جشنواره وبلاگ نویسی از طرف کانون خادم الرضا و چگونگی شرکت در برنامه های آن بر روی تصویر بالا کلیک کنید.

موتور جستجو ...


نوای وبلاگمقاومت در آموزه های مهدوی

نوع بشردر طول تاریخ همواره شاهد برخورد دو قدرت کلی در نظام های انسانی و طبیعی بوده و هست. یکی نظامی که از آن با نام «خیر» یاد می شود و دیگری نظامی که از آن با نام «شر» یاد می شود. نظام هایی که همواره با طرفداران این دو طیف همراه بوده و است و در برهه های مختلف دیده ایم که گاهی خیر بر شر و گاهی شر بر خیر غلبه کرده و اداره عالم را در دست گرفته. 

اعتقاد ما که برپایه ی تعالیم رسول اکرم (ص) می باشد که مستند به آیات قرآن می باشد، این است که آینده جهان و آینده اداره آن بر عهده ی بندگان صالح خداوند و بر دوش استوار و محکم متقین خواهد بود. به عبارتی در تضاد نهایی دو طیف شر و خیر غلبه نهایی با خیر و پیروان آن می باشد که حاکم مطلق عالم خواهند بود. از طرفی آنچه از اوضاع چند دهه اخیر جهان دیده می شود این است که شر و پیروان آنان تقریبا بر این کرده خاکی تسلط پیدا کرده اند اگر چه صدای شکسته شدن استخوان های این دیو پوشالی به گوش هر انسان آزاده ای می رسد اما بر ماست که از طرفی بر قدرت خود بی افزاییم و از طرفی در سرعت بخشیدن به از بین رفتن این نظام در کنار صالحان زمین قرار گیریم. 

آنچه که مسلم است رعایت نکات متعددی بر این امر به ما کمک می کند ولی آنچه را ما در اینجا به آن اشاره ای کوتاه می کنیم، کلید واژه ای قرآنی است که در دهه های اخیر جزء ادبیات ما قرار گرفته و آن هم مساله «مقاومت» است. 

با نگاهی کوتاه به سیره پیامبر اعظم (ص) و مومنین صدر اسلام در میابیم مهم ترین خصلتی که پیروزی همه جانبه ی اسلام را در برابر کفار رقم زد همین مساله مقاومت مسلمانان بود. همچنان که آیات بی شماری نیز به این امر اشاره دارد. 

قرآن همواره مومنین را امر و سفارش به مقاومت می کند به طوری که تعداد این سفارشات به صد و چهار مورد رسیده است برای نمونه در آیه 200 سوره مبارکه آل عمران می فرماید: 

« یا ایها الذین آمنوا اصبروا و رابطوا واتقوا اللّه لعلكم تفلحون »
«اى كسانى كه ایمان آوردید، استقامت كنید و در برابر دشمنان نیز پایدارى به خرج دهید و از مرزهاى خود مراقبت به عمل آورید و از خدا به پرهیزید شاید رستگار شوید.» 

چنانچه در جایی دیگر می فرماید: 

الذین قالوا ربنا الله ثم استقاموا تتنزل علیهم الملائکه الا تخافوا ولاتحزنوا"; کسانی که بگویند پروردگار ما الله است، فرشتگان بر آن ها نازل می شوند و می گویند نترسید و اندوهی به خود راه ندهید." 

نکته ای که از این آیه به دست می آید این است که قبول کردن الله به عنوان پروردگار کفایت نمی کند بلکه در این راه نیاز به مقاومت و پایداری است و پرستش خدای واحد یعنی دست رد زدن به سینه تمام طاغوت ها و ظلم های موجود، تا برپایی عدالت الهی که با دستان پر برکت حضرت مهدی (عج) محقق خواهد شد. 

وارد شدن به صراط مستقیم راهی نیست که بدون استقامت استمرار داشته باشد و با توضیحی درباره استقامت به این نتیجه خواهیم رسید. 

اینکه ما در مقابل چه چیزی باید مقاومت کنیم جای کمی تامل دارد. مقاومت را در اینجا به دوصورت می توان تصور کرد اول اینکه مقاومت در برابر دشمنان اسلام و کفار باشد و دوم اینکه مقاومت در برابر هواهای نفسانی انسان که دشمن درون وی می باشد منظور بداریم. با کمی تامل در میابیم که عدم مقاومت در برابر هرکدام از این دو دشمن که ذکر شد انسان را از راه راست و مسیر هدایت خارج خواهد کرد. 

دشمنان خارجی همواره با راه های مختلف سعی در سست کردن مومنین در عقیده و عمل بوده اند و در این راه از هر کوششی فرو گذار نکرده اند. در این باره نیز اگر نگاهی به شیوه برخورد این ستمگران با انبیاء الهی و یا مومنین بیاندازیم به این حقیقت پی خواهیم برد در جای جای داستان های انبیاء مشاهده می کنیم که قوم ظالم و حاکمان مستبد بعد از اینکه از رسوخ فکری در عقاید صلحا ناامید می شدند صراحتا ایشان را به باز گشت به آیین کفر خود فرا می خوانند و در مواری نیز این خواسته هایشان با تهدید به مرگ و یا سنگسار کردن ایشان همراه بود چنانچه در داستان اصحاب کهف و برخی از پیامبران این طرز برخورد به چشم می خورد؛ به طور قطع اگر استقامت مومنین نبود هرگز تمجید خداوند از ایشان در قرآن صورت نمی گرفت.
 
اما از طرف دیگر دشمن درون نیز با توسل به وسوسه های شیطانی از راه های مختلف سعی در خارج کردن انسان از این راه منتهی به سعادت دارد. 

با این توضیح آشکار می شود که سفارش به مقاومت تنها به مقاومت در مقابل دشمنان بیرونی ندارد بلکه هر دشمنی را که انسان را از مسیر حق خارج کند شامل می شود به ویژه دشمنانی که با حربه وسوسه به میدان آمده اند. 

تجربه تاریخی زمان فعلی ما و عصر حاضر نیز این حقیقت را به خوبی به ما نشان می دهد که مقاومت رمز پیروزی در مقابل تمام دشمنان خواهد بود. 

با مراجعه به پیروزی هایی که در گوشه کنار عالم در مقابل حکام ظالم اتفاق می افتد، در میابیم که رمز اصلی پیروزی ایشان تنها در گرو مقاومت بوده نه صرفا سلاح و نفر و افراد. 

با توجه به اهمیتی که اسلام برای این مساله دارد ما نیز باید با تمرین در این رابطه این صفت عالی را در خود رشد دهیم و با مقاومت های کوچک در مقابل دشمنان کوچک زمینه مقاومت بزرگ را درمقابل دشمان بزرگ در خود فراهم آوریم. 

نکته دیگری که به ذهن می رسد این است که آینده جهان از آن انسان های مقاوم است و حکومت نهایی بر عهده کسانی است که در برابر هر خواسته ای غیر از خواست پروردگار عالم مقاوم باشند و این میسر نخواهد بود مگر اینکه مومنینی را که همراه پیامبران الهی بودند را سرمشق خود قرار دهیم. 

باشد تا با پرورش این روحیه در خود زمینه ساز ظهور تنها دست برپا کننده عدالت به تمام معنی باشیم. 

تاریخ: چهارشنبه 10 آذر 1389
عنوان گروه : وظایف منتظرین ،مقالات مهدوی ،