تبلیغات
www.mahdiblog.com امام مهربان - گفت و گویی با مدیر وبلاگ رسم انتظار!!!عضویت در خبرنامه وبلاگ

نشانی ایمیل خود را در اینجا ثبت کنید تا آخرین مطالب وبلاگ به طور خودکار برایتان ایمیل شود.
منوی تصویری وبلاگ
جشنواره وبلاگ نویسی مهویت


برای آشنایی با جشنواره وبلاگ نویسی از طرف کانون خادم الرضا و چگونگی شرکت در برنامه های آن بر روی تصویر بالا کلیک کنید.

موتور جستجو ...


نوای وبلاگگفت و گویی با مدیر وبلاگ رسم انتظار!!!

گفت و گویی با مدیر وبلاگ امام مهربان!!!
توی این پست از وبلاگ یك گفت و گو تهییه كردم با نویسنده همین وبلاگ یعنی خودم. شاید برایتان عجیب باشد. خب می رویم سراغ بحث و گفت و گو.

 

با سلام. به نظر شما مهم‌ترین خطری که جامعه‌ی ما را (به عنوان جامعه‌ای منتظر ظهور) تهدید می‌کند و غفلت از آن بیش‌تر است، چه می‌دانید؟

بزرگترین خطر جامعة ما دو چیز است، اول اینکه از امید به ظهور نوعی ارضای روانی پیدا کنیم و با آن خوش باشیم و در نتیجه هیچ حرکت تحول آفرینی انجام ندهیم. دیگر اینکه مدعیانی که هر روز از گوشه‌ای سربلند می‌کنند کار را به جایی برسانند که باورها به شک تبدیل شود و شخصیت امام زمان صرفاً یک توهم تلقی گردد.

فلسفه تعیین وقت برای ظهور را در چه می‌دانید؟

آمادگی برای ظهور بسیار مشکل است، به ویژه اینکه با اصلاح یک نفر یا ده نفر هم قضیه حل نمی‌شود و باید جهان به مرحله‌ای از آمادگی و پذیرش برسد. اگر زمان ظهور مشخص می‌شد و از ابتدا می‌گفتند که هزار و پانصد سال دیگر فرج امام فرامی‌رسد، روح یأس بر دل‌ها حاکم می‌شد و شور توجه و توسل و دعای فرج از بین می‌رفت. بنابراین عدم تعیین وقت باعث می‌شود که دعاهای امیدوارانه زیاد شود و این امر گذشته از تأثیر سازنده در شخص، یکی از عوامل مهم تعجیل فرج است.

علت دیگر عدم تعیین وقت آن است که اگر زمان معلوم بود دشمنان نیروی خود را متمرکز می‌کردند و در زمان مشخص کاملا آماده بودند و این موضوع کار امام را بسیار مشکل می‌کرد، اما عدم تعیین وقت موجب فرسایش نیروی دشمن در طول زمان و حتی یأس آنها از حقیقت وجود امام زمان و ظهور ایشان خواهد شد.


جامعه‌ی جوان مهدوی و منتظر، چه گونه و با چه راهکاری می‌تواند از انحرافاتی که در این راه در کمین اوست، برهد؟

قرآن کریم دو نوع زندگی را تعریف کرده است: یکی زندگی سرشار از فریف‌های شیطانی و وسوسه‌های نفسانی که حیات دنیاست و دیگری زندگی پاکی که بر اساس ایمان و تقوا استوار است. (سورة نحل آیه 98)

حیات دنیا در زندگی شخصی یک فرد باقی نمی‌ماند، زیرا انسان هوس ران از حدود خود فراتر می‌رود و به دیگران تعرض و ستم می‌کند. به این ترتیب حیات دنیا به جامعه کشیده شده و جامعه را به دو گروه سلطه‌گر و سلطه‌پذیر تقسیم می‌کند. تا وقتی که سلطه‌گران سلطه‌گری می‌کنند و سایر مردم سلطه و ستم آنها را می‌پذیرند و از فریفتگان فریب می‌خورند، نظام حیات دنیا پایدار است. اما هنگامی که سلطه‌پذیران و مستضعفان بیدار شوند و علیه سلطه‌گران و مستکبران اقدام کنند، گذر از حیات دنیا به حیات طیبه اتفاق می‌افتد و همین که جهان آمادة این تحول شود ظهور اتفاق افتاده است. در حقیقت مردمی که به راه این تحول رو می‌آورند به راهی را یافته‌اند که امام قرن‌ها بر سر آن راه منتظر انسان‌ها بوده تا به او برسند.

بنابراین رسالت ما این است که از وضعیت سلطه پذیری به وضعیت جهادی برسیم و این جهاد، مجاهده‌ای همه جانبه در بعد درونی و شخصی و نیز بعد اجتماعی است. هر حرکتی که ظلم را رسوا کند، و سلطه‌پذیران را به قیام وادارد و نیرومند سازد، اقدامی‌ آماده‌گر است که انتظار واقعی را شکل می‌دهد. باید فریاد کشید، در مقابل ظلم ایستاد و نقاط قوت سلطه‌گران را به نقاط ضعف تبدیل کرد. اگر دانش در اختیار آنهاست باید از آنها بگیریم، اگر نفوذ سیاسی دارند باید از بین ببریم اگر قدرت اقتصادی دارند باید قدرت‌مندتر از آنها شویم اگر مردم دنیا گسترة ستم را نمی‌دانند باید به آنها آگاهی بدهیم، اگر سرگرم هوس‌های کوچکی هستند که نظام سلطه‌ در آنها برانگیخته باید آنها را وارسته کنیم، اگر آرزوهای پوچ سرگرم‌شان کرده باید روح بلند ایمان را در آنها بدمیم، تمام اینها جهاد است و موجب برهم زدن ساختار سلطه‌گر – سلطه‌پذیر در حیات دنیا و گذر به حیات طیبه می‌شود و امروز رسالت جوان ایرانی که وارث انقلاب اسلامی و خون شهداست، گسترش جبهة مجاهدین در تمام دنیا و خارج کردن مردم سلطه‌پذیر دنیا از وضعیت سلطه پذیری و رساندن آنها به وضعیت جهادی است.

تنبلی و فراخ‌رفتاری، به نوعی از آفات بارز جامعه‌ی ماست. چه گونه می‌توان از آموزه‌ی مهدویت در رفع آن بهره جست؟

امید،‌ عمل را به دنبال می‌آورد و کسی که عمل می‌کند بالاخره به نتیجه خواهد رسید. اگر بتوانیم جوانان را با ماهیت ظهور و رسالتی که در قبال این حقیقت دارند آشنا کنیم، انگیزه‌های بزرگی برانگیخته می‌شود و نیروهای عظیمی به جریان می‌افتد. شناخت و امیدواری کلید تحول است.


پینوشت: از فرصتی كه مدیر وبلاگ امام مهربان در اختیار بنده گذاشتند نهایت تشكر و قدردانی را دارم.

تاریخ: جمعه 18 تیر 1389
عنوان گروه : سخنرانی ،پایگاه ها و وبلاگ ها ،